- Four different colours available for colour coded cleaning
- Ideal for mopping and cleaning daily
- Deals with spills and avoids stains
- Manufactured from HYDROKNIT fabric
- Pop-up dispenser of cloths
- Unused cloths remain hygienic
- Colour: Yellow
- Pack of 50
<
>
Wypall X50 Cleaning Cloths Yellow (Pack of 50) 7443
589 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: 93014067 Stock Available
-
Product Code: KC0209191 Stock Available
-
Product Code: KC02088173 Stock Available
-
Product Code: PD3041X15 Stock Available
-
Product Code: CT9213X22 Stock Available
-
Product Code: KF73379191 Stock Available
-
Product Code: KF03800810 Stock Available
-
Product Code: NU715601799 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Cloth/Sheet Size | 245x416mm |
| Dimensions (WxDxH) | 231x279x220mm |
| Form | General Purpose Cloths |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Sheet Size | 245x416mm |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Weight | 2.25kg |
Product Information
| Brand | Wypall |
| Type | Cloths & Wipes |
Description
Keep your site areas clean and tidy with these Wypall Cleaning Cloths. These cloths have been manufactured from unique HYDROKNIT fabric with excellent absorbency, making them perfect for mopping up and cleaning your site on a daily basis, as well as dealing with spills and avoiding stains. Packaged in pop-up dispensers to keep cloths hygienic and easy to access, these yellow cloths can be used to implement colour coded cleaning to avoid cross-contamination. This pack contains 50 yellow cloths.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
