- Pack of 50
- Colour: Red
- Unused cloths remain hygienic
- Pop-up dispenser of cloths
- Manufactured from HYDROKNIT fabric for excellent absorbency
- Deals with spills and avoids stains
- Ideal for mopping and cleaning daily
- Four different colours available for colour coded cleaning
<
>
Wypall X50 Cleaning Cloths Red (Pack of 50) 7444
91 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: WX439311721 Stock Available
-
Product Code: 93014067 Stock Available
-
Product Code: KC02090589 Stock Available
-
Product Code: KC02088173 Stock Available
-
Product Code: PD3041X15 Stock Available
-
Product Code: JA1883X2 Stock Available
-
Product Code: KF73379191 Stock Available
-
Product Code: KF03800810 Stock Available
-
Product Code: NU715601799 Stock Available
Product Details
General Information
| Form | General Purpose Cloths |
| Dimensions (WxDxH) | 235x278x208mm |
| Cloth/Sheet Size | 245x416mm |
| Colour | Red |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Weight | 2.25kg |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Sheet Size | 245x416mm |
Product Information
| Brand | Wypall |
| Type | Cloths & Wipes |
Description
Keep your site areas clean and tidy with these Wypall Cleaning Cloths. These cloths have been manufactured from unique HYDROKNIT fabric with excellent absorbency, making them perfect for mopping up and cleaning your site on a daily basis, as well as dealing with spills and avoiding stains. Packaged in pop-up dispensers to keep cloths hygienic and easy to access, these red cloths can be used to implement colour coded cleaning to avoid cross-contamination. This pack contains 50 red cloths.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
