- Distinctive positive angled design
- Grab handle & kicker back support
- Dual arm foot stability
- Extra length gas lift
- Pivoting rocking feature
- Softly upholstered cushioned seat
<
>
Spry Stool Black Frame Bespoke Colour Seat Stevia Blue
23 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Stevia Blue
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Admiral Blue |
| Back Type | None |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 560x365x675-905mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 8kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Stools |
| Seat Depth | 350mm |
| Seat Height | 560-790mm |
| Seat Colour | Stevia Blue |
| Seat Width | 360mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Spry |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
