- High density soft moulded airmesh seat
- High mesh back
- Adjustable lumbar support
- Soft padded armrests
- Chrome four legged frame
- Bespoke upholstery
<
>
Portland Visitor (Straight Leg) Black Fabric Black Mesh Back With Arms
79 Stock Available
Select Product Options:
Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric/Mesh |
| Chair Colour | Black |
| Backrest Height | 480mm |
| Back Width | 440mm |
| Back Height | 480mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 590x550x940mm |
| Leg Material | Steel |
| Leg Type | Cantilever |
| Leg Colour | Chrome |
| Manufacturer | Dynamic |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Visitors Chair |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 460mm |
| Weight | 10.25kg |
| With Arms | Yes |
Product Information
| Brand | Sonix |
| Type | Visitor Seating |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
