- High density soft moulded bespoke fabric seat
- High mesh back
- Adjustable lumbar support
- Soft padded armrests
- Chrome four legged frame
<
>
Portland Visitor (Straight Leg) Bespoke Colour Seat Ginseng Chilli
79 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Ginseng Chilli
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Back Height | 480mm |
| Back Width | 440mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 590x550x940mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Visitors Chair |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 460mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 10.25kg |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Visitor Seating |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
