- High density soft moulded bespoke fabric seat
- Ratchet height adjustable contoured mesh backrest
- Triple lever independent mechanism
- Seat and backrest angle adjustment
- Seat slide
- Weight tilt tension control
- Height adjustable lumbar support
- Height adjustable padded arms
- Removable arms
<
>
Portland III Mesh Back With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Tabasco Orange
292 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Tabasco Orange
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Material | Mesh/Fabric |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 500-580mm |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Width | 470mm |
| Back Type | High |
| Chair Colour | Orange |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 650x650x990mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 470-580mm |
| Seat Colour | Orange |
| Seat Depth | 480-530mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 530mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 20kg |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
