- High density soft moulded bespoke fabric seat
- High mesh back
- Adjustable lumbar support
- Soft padded armrests
- Chrome cantilever frame
<
>
Portland Cantilever Bespoke Colour Seat Maringa Teal
108 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Maringa Teal
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Maringa Teal |
| Back Height | 525mm |
| Back Width | 475mm |
| Dimensions | 650x590x920mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Weight | 16kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Width | 520mm |
| Seat Height | 455mm |
| Seat Depth | 510mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Visitors Chair |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Visitor Seating |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
