- High density soft moulded airmesh seat
- High mesh back
- Adjustable lumbar support
- Soft padded armrests
- Chrome cantilever frame
<
>
Portland Cantilever Chair Black Mesh With Arms
108 Stock Available
Select Product Options:
Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Back Width | 475mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Height | 525mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Adjustable Headrest | No |
| Dimensions | 520x510x455mm |
| Country of Origin | China |
| Frame | Chrome |
| Frame Colour | Chrome |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Weight | 16kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| With Headrest | No |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| Seat Height | 455mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 520mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 510mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Mesh |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
