- Contoured foam seat and backrest for maximum user comfort
- Triple lever multi-function mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- Adjust the back angle by 1-20 degrees
- Pump up lumbar support
- Adjust the seat angle by 1-15 degrees
- Seat slide
- Height adjustable arms
- Brushed aluminium 5 star base
- UK crib 5 foam and fabric
<
>
Onyx Ergo Posture Chair With Height Adjustable Arms Without Headrest Black Fabric
28 Stock Available
Select Product Options:
Colour: Black Fabric
Back Colour: Black
Headrest: None
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black/Black/Chrome |
| Base Finish | Brushed Aluminium |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Back Width | 430mm |
| Back Type | High |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 530-580mm |
| Back Colour | Black |
| Dimensions | 650x670x1020-1140mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Posture |
| Seat Depth | 460-510mm |
| Seat Height | 495-570mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Width | 450mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Slide | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| With Headrest | No |
| Weight | 18kg |
Product Information
| Brand | Adroit |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
