- Beech wooden frame
- Generous seat and backrest padding
- Fixed arms that match the frame
- Not Stackable
<
>
Madrid Visitor With Arms Black
54 Stock Available
Select Product Options:
Arms: With Arms
Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Backrest Height | 420mm |
| Back Width | 470mm |
| Back Height | 400mm |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 450x490x450mm |
| Frame | Beech |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Leg Type | 4 Leg |
| Leg Material | Wood |
| Leg Colour | Beech |
| Manufacturer | The OT Group |
| Style | Visitors Chair |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Seat Height | 450mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Weight | 10kg |
| With Arms | Yes |
Product Information
| Brand | Madrid |
| Type | Visitor Seating |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
