- Cushioned kneeling and seat pad for maximum comfort
- Easy height adjustment through the gas lift lever
- Durable robust frame
<
>
Kneeling Stool Black Frame Black Fabric
95 Stock Available
Select Product Options:
Colour: Black Fabric
Frame Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black/Silver |
| Base Finish | Silver |
| Back/Seat Action | 1 Lever |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Dimensions | 430x330x480-620mm |
| Country of Origin | China |
| Frame Colour | Black |
| Manufacturer | The OT Group |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Weight | 8.3kg |
| With Arms | No Arms |
| With Headrest | No |
| Warranty | 1 Year |
| Style | Kneeling Chairs |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 420mm |
| Seat Depth | 330mm |
| Seat Height | 470-600mm |
Product Information
| Brand | Kneeler |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
