- Modern and stylish design
- Breathable mesh backrest upholstery
- Seat height adjustment
- Fixed armrests
- Elegant high gloss polished table tops
- Large seating area
- Stylish tip to toe table leg detail
- Boat shaped for better team working
- Height adjustments to table feet
- High sheen white finish
- Chair Dimensions: W: 620mm x D: 660mm x H: 980-1070mm, Weight: 19kg
- Desk Dimensions: W: 1800mm x D: 1200mm x H: 800mm, Weight: 56kg
High Gloss 1800mm Writable Boardroom Table White Top with Set of Four Lula Mesh Chairs
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | MFC |
| Manufacturer | Dynamic |
| Height | 800mm |
| Leg Type | 4 Leg |
| Size | 1800mm |
| Shape | Boat Shaped |
| Top Thickness | 25mm |
| Warranty | 5 Year Warranty (Table)/2 Year Mechanical, 1 Year Fabric (Chair) |
Product Information
| Brand | Hi-Gloss |
| Type | Boardroom Table |
Description
Achieve pinnacle design prestige with this Executive chair & Gloss boardroom table set.
Style and quality excellence gracefully combine to bring you a boardroom table and seating suite that impresses and elevates any meeting space profile.
Seat peers and visitors in comfort, with the Lucia/Lula - while presenting in style, at an elegant high gloss boardroom table space.
Keep meetings energised and engaged with the Lucia/Lula Gloss Boardroom Suite.
• Modern and stylish design
• Breathable mesh backrest upholstery
• Seat height adjustment
• Fixed armrests
• Elegant high gloss polished table tops
• Large seating area
• Stylish tip to toe table leg detail
• Boat shaped for better team working
• Height adjustments to table feet
• High sheen black finish
