- Stylish white shell general purpose chair
- Ginseng Chilli fabric upholstery
- Skid base
- Shaped backrest for lumbar support
<
>
Florence Sled White Frame Visitor Chair Bespoke Colour Ginseng Chilli
120 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Ginseng Chilli
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Back Width | 465mm |
| Back Height | 410mm |
| Dimensions | 500x560x860mm |
| Frame | Plastic & Metal |
| Recommended Weight Limit | 110kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | Sled Base |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 450mm |
| Seat Width | 470mm |
| Seat Depth | 440mm |
| Style | Visitors Chair |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 7.8kg |
Product Information
| Brand | Florence |
| Type | Visitor Seating |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
