- Stylish white shell general purpose chair
- Tasteful bespoke fabric upholstery
- Shaped backrest for lumbar support
- Elegant Chrome 5-Star Base
<
>
Florence 5 Star Task Operator Chair Bespoke Colour Stevia Blue
60 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Stevia Blue Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Back Width | 465mm |
| Back Type | Medium |
| Back Colour | White |
| Back Height | 410mm |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 640x640x825-925mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Height | 400-495mm |
| Seat Width | 470mm |
| Seat Colour | Stevia Blue |
| Seat Depth | 440mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 7.9kg |
Product Information
| Brand | Florence |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
