- Capacity: up to 300 sheets of 80gsm paper
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Durable 315gsm sprint manila protects contents
- Double pocket legal wallet
- Perfect for storage and transport
- Size: foolscap
- Colour: Buff
- Two pockets each with 35mm gusset
- Pack of 25
<
>
Exacompta Guildhall Legal Double Pocket Wallet Foolscap Buff (Pack of 25) 214-BLU
23 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: GH22883129 Stock Available
-
Product Code: CL8898X10 Stock Available
-
Product Code: CL8899X133 Stock Available
-
Product Code: PI9189X47 Stock Available
-
Product Code: PI9188X18 Stock Available
-
Product Code: PPR006117044 Stock Available
-
Product Code: GH1401721 Stock Available
-
Product Code: GH1401622 Stock Available
-
Product Code: GH140131 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Buff |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 250x355mm |
| Capacity | 2x 35mm - 2 x 200 sheets |
| Closure | Fold Over Flap |
| Archival Quality | DIN6738 - 50 year archival quality |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 315gsm |
| Style | Double Pocket Wallet |
| Wallet Weight | Heavyweight |
| Weight | 90g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
| Recyclable | 100% Recyclable |
| Recyclable | Yes |
Description
The Guildhall legal and professional filing range is manufactured exclusively from premium quality heavyweight 315gsm manilla, ensuring strength, durability and colour consistency required for the storage and protection of important documents. Made from 100% recycled material. Blue Angel certified. It also has superb archival qualities and is DIN 6738 certified. Ideal for filing or protecting papers on the move. Two pockets for storing loose papers.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
