- Full flap provides additional security for contents
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Premium quality 315gsm manilla
- Full flap pocket wallet suitable for filing documents
- 35mm gusset holds up to 350 sheets
- Colour: Pink
- Pack of 50
- Size: foolscap
<
>
Exacompta Guildhall Full Flap Pocket Wallet Foolscap Pink (Pack of 50) PW2-PNK
22 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: GH22883129 Stock Available
-
Product Code: CL8898X10 Stock Available
-
Product Code: CL8899X133 Stock Available
-
Product Code: PI9189X47 Stock Available
-
Product Code: PI9188X18 Stock Available
-
Product Code: PPR006117044 Stock Available
-
Product Code: GH1401721 Stock Available
-
Product Code: GH140131 Stock Available
-
Product Code: GH1006523 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Pink |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Dimensions | 230x360mm |
| Country of Origin | UK |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Capacity | 35mm |
| Archival Quality | DIN6738 - 50 year archival quality |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | ExaClair Limited |
| Grammage/Thickness | 315gsm |
| Wallet Weight | Heavyweight |
| Style | Single Pocket Wallet |
| Weight | 70g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
| Recyclable | 100% Recyclable |
| Recyclable | Yes |
Description
This Exacompta Guildhall pocket wallet is made from premium quality 315gsm manilla and features a full flap for additional security of contents. The wallet has a 35mm gusset and can hold up to 350 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 50 pink wallets, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
