- Designer mesh or fabric finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Chrome robust frame and 5 star base
<
>
Ergo Click Mesh Back Bespoke Colour Seat Tansy Purple
12 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Mesh & Bespoke Tansy Purple Fabric
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Width | 470mm |
| Back Type | High |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 580-620mm |
| Back Colour | Black |
| Chair Colour | Tansy Purple |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 660x660x1010mm |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Tansy Purple |
| Seat Depth | 460-490mm |
| Seat Height | 450-540mm |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Weight | 19.6kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
