- Breathable, height adjustable mesh backrest
- Triple lever mechanism for seat height, seat and backrest tilt adjustment
- Height adjustable, padded lumbar support
- ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance tested
- PCB: Permanent contact backrest feature
- Optional armrest choices
<
>
Eclipse Plus III Lever Task Operator Chair Deluxe Mesh Back Bespoke Colour Seat Stevia Blue
210 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Stevia Blue
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Width | 430mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Height | 530-560mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 10.7kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Colour | Stevia Blue |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 430-550mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
