- Posture chair – approved by a UK chiropractic doctor
- Height adjustable backrest with a height and depth adjustable lumbar support
- Injection mould cured foam contoured seat and back for extra comfort and support
- Triple lever Synchro tilt mechanism
- Seat slide
- Height and angle adjustable headrest to ensure best fit
- Polished chrome 5 star base
<
>
Chiro Plus Ultimate Black Leather
39 Stock Available
Select Product Options:
Colour: Black Leather
Back Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Bonded Leather |
| Chair Colour | Black/Black/Chrome |
| Base Finish | Brushed Aluminium |
| Back Type | High |
| Back Width | 490mm |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 750-810mm |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 495x520-560x470-540mm |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Headrest Type | Adjustable |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 5 Year |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Width | 495mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Depth | 520-560mm |
| Seat Height | 470-540mm |
| Weight | 18kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| With Headrest | Yes |
Product Information
| Brand | Adroit |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
