- Posture chair – approved by a UK Chiropractic Doctor
- Height adjustable ratchet backrest with pump up lumbar support
- Contoured foam seat and back for extra comfort
- Triple lever independent mechanism
- Independent seat and backrest tilt angle adjustment
- Seat slide
- Polished chrome 5 star base
- Tested to BS 5459-2
<
>
Chiro High Back Blue
78 Stock Available
Select Product Options:
Colour: Blue Fabric
Arms: None
Back Colour: Matching Bespoke Colour
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Blue/Chrome |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Adjustable Headrest | No |
| Back Height | 620-670mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Type | High |
| Back Width | 460mm |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 700x700x1080mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 460-510mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 510mm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Height | 500-600mm |
| Weight | 23kg |
| With Headrest | No |
| With Arms | No |
Product Information
| Brand | Chiro |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
