- A4 (approx. 297 x 210mm)
- Ruled with 8mm feints
- Quality smooth white paper
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Perforated sheets for a quick and neat tear out
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
<
>
RHINO A4 Perforated Counsels Notebook 96 Pages / 48 Leaf Light Blue 8mm Lined
People who bought this also bought
-
Product Code: 6710003 Stock Available
-
Product Code: CL8899X133 Stock Available
-
Product Code: PI9189X47 Stock Available
-
Product Code: PI9188X18 Stock Available
-
Product Code: PPR006117044 Stock Available
-
Product Code: PPR405001778 Stock Available
-
Product Code: CL8947X34 Stock Available
-
Product Code: KF216601025 Stock Available
-
Product Code: GH1402621 Stock Available
Product Details
General Information
| Cover Colour | Light Blue |
| Cover Type | 225gsm Manilla |
| Binding | Stapled |
| Perforated | Yes |
| Paper Colour | White |
| Pages | 96 Pages |
| Grammage | 70gsm |
| Rulings | Feint Ruled |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Dimensions | 297x210mm |
| Country of Origin | Made in EU |
| Ruling Description | 8mm Feints |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 2.45kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Specialist Books |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
The RHINO A4 counsels notebook has 96 perforated pages, ruled with 8mm feints. This book offers the benefit of keeping all your notes in one place with the option of tearing out pages as needed. The high-quality paper is suitable writing on both sides.
