- Colour: Green
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Printable tabs make labelling easy
- 30mm capacity holds up to 300 sheets
- Extra strong colour coded steel runners allow heavy loads
- Extra strong suspension files for durable filing
- Supplied in a pack of 25
<
>
Rexel Crystalfile Extra 30mm Suspension File Green (Pack of 25) 70631
10 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TW7804122 Stock Available
-
Product Code: TW70628
-
Product Code: KF0458111 Stock Available
-
Product Code: RX060253747 Stock Available
-
Product Code: GH140214 Stock Available
-
Product Code: GH14023115 Stock Available
-
Product Code: GH1402688 Stock Available
-
Product Code: GL522114706 Stock Available
-
Product Code: BC100014477 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Capacity | 30mm |
| Form | Extra Capacity Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 240x387mm |
| Grammage | 300 Micron |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Polypropylene |
| Runner Width | 387mm |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
Description
The Crystalfile Extra File has a tough polypropylene construction, which is designed to last up to 5 times longer than a standard manilla file. The extra wide 30mm capacity means that the folder can take up to 300 sheets of 80gsm paper. This pack contains 25 green foolscap files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
