- Medium back .
- Seat dimensions: 460w x 450d mm.
- Back dimensions: 435w x 400d mm.
- Seat height: 465-595mm.
- Recommended usage time 5 hours.
- Charcoal.
- Entry level, mid back operator chair, suitable for hot desking, education or small offices
- Deep cushioned seat and back upholstered in a tough wearing fabric
- Twin wheeled, hooded, nylon castors
- Fixed back mechanism
- Height adjustable seat
- A wide range of accessories are available, including chrome bases and fixed or adjustable arms
- Available in charcoal, claret and royal blue
- 2 year guarantee
- Seat dimensions: 460 x 445 mm
- StockCode: KF50169
<
>
JEMINI MEDIUM BACK OPTR CHAIR
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Back Height | 415mm |
| Back/Seat Action | Fixed back |
| Back Width | 430mm |
| Chair Colour | Charcoal |
| Country of Origin | Italy |
| Recommended Weight Limit | 100kg |
| Recommended Usage | 5 Hours |
| Manufacturer | VOW |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Height | 485-615mm |
| Seat Depth | 450mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Arms Available |
| Weight | 8.4kg |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Office Chairs |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
This Jemini Medium Back Operator Chair features a firm foam back and seat with a charcoal fabric covering. The fixed back design allows the seat and back height to be adjusted for comfort for up to 5 hours usage. This Jemini Operator Chair sits on five castors for ease of movement. Arms available separately.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
