- Sound absorbing acoustic qualities
- Defines working space area
- uPVA protective edge trim
- Flame retardant fabric to BS476-Part 7, Class 1
- Combustion modified foam as standard
- Wood and MDF sub frame for strength
<
>
Impulse Plus Wave 450/600 Desktop Screen Light Grey Fabric Light Grey Edges
250 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth | 28mm |
| For Use With | Impulse Plus Desks |
| Frame Colour | Light Grey |
| Manufacturer | Dynamic |
| Height | 450mm |
| Weight | 9kg |
| Width | 600mm |
| Screen Colour | Light Grey |
| Size | 600mm |
| Style | Wave Top |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Impulse Plus |
| Type | Desk Mounted Screen |
Description
Our UK manufactured screens are fully guaranteed and come in a choice of nine most popular fabrics with scores of other fabrics available on demand. Impulse Plus Desk High Screens are all designed to fit the Impulse Desking Range and come complete with fitting clamps suitable for standard 25mm thick desk tops.
Sound absorbing acoustic qualities | Defines working space area | uPVA protective edge trim | Flame retardant fabric to BS476-Part 7, Class 1 | Combustion modified foam as standard | Wood and MDF sub frame for strength
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
