- Size: foolscap
- Colour: Bright Purple
- Pack of 25
- 100% recycled, 300gsm manilla
- Bright manilla document wallets
- 35mm gusset holds up to 320 sheets
<
>
Exacompta Forever Document Wallet Manilla Foolscap Bright Purple (Pack of 25) 211/5005
129 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: CL8898X10 Stock Available
-
Product Code: CL8899X133 Stock Available
-
Product Code: PI9189X47 Stock Available
-
Product Code: PI9188X18 Stock Available
-
Product Code: PPR006117044 Stock Available
-
Product Code: GH1401721 Stock Available
-
Product Code: GH1401622 Stock Available
-
Product Code: GH140131 Stock Available
-
Product Code: GH1006523 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 245x345mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Capacity | 35mm |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 300gsm |
| Style | Standard Wallet |
| Weight | 50g |
Product Information
| Brand | Forever |
| Type | Wallet |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
| Recyclable | 100% Recyclable |
Description
This environmentally friendly Forever document wallet is made from 100% recycled, 300gsm manilla. The folder features a 32mm gusset and can hold up to 180 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 bright purple foolscap document wallets, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
