- Oil and maintenance free for comfortable and eco-friendly shredding
- Energy saving with automatic stop after 30 minutes of inactivity
- Extremely quiet operation
- Concise and convenient control panel
- Electric Start / Stop & Automatic Forward / Reverse Functions
- High quality cutters made of composite steel (35 years warranty)
- Separate CD slot and waste container
<
>
Dahle 410 Professional Cross cut Shredder
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Bin Style | Door / Pull Out |
| Bin Capacity | 100 Litres |
| Also Shreds | Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop | Yes |
| CD Shredding | Yes |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Cut Type | Cross Cut |
| Cutting Speed | 4.5 m/min |
| Dimensions (WxDxH) | 545x435x944mm |
| Manufacturer | Dahle |
| Particle Size | 4x40mm |
| Run Time | 10 Minutes |
| Security Level | P-4 |
| Security Level (All Media) | P-4, F-1, O-1, T-4, E-3 |
| Warranty | 35 Year Cutter Guarantee |
| Throat Capacity | 15-17 Sheets (80gsm) |
| Throat Width | 260mm |
| Weight | 45kg |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Shredder |
Description
The Dahle OFFICE Shredders are reliable, convenient and offer high performance with P-4 Security Levels.
The benefits of a Dahle shredder includes a comfortable, quiet working atmosphere by extremely quiet operation, precise shredding by high-quality cutting cylinders, Eco-friendly waste separation by separate waste containers for paper, CDs, DVDs and Cards, Easy operation by comfortable operating panel & Low maintenance by oil-free operation
Conforms to DIN level P-4/F-1/O-3/T-4/E-3
* Using 80gsm weight paper
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
