- Structure and texture of wood imitation reproduces the touch, feel and look
- Matt or satin finish
- Most references are stretchable
- Air free adhesive available on some references for easy application
- Flame retardant certification Euroclass B-s2-d0 or Euroclass D-s2-d0
- IMO marine certified available on many references
- Easy maintenance
- Anti-bacterial treatment
- UV resistant indoor
<
>
Coala Int Film Wood CT18 White Birch 1220mmx50M Permanent Air Free 235mic Min 5M
Product Details
General Information
| Colour | White Birch |
| Adhesive Type | Permanent Adhesive |
| Form | Wall Covering Film |
| Dimensions | 1220mmx50m |
| Roll Length | 50m |
| Roll Width | 1220mm |
| Material Effect | Wood |
| Manufacturer | Antalis Limited |
| Thickness | 235micron |
Product Information
| Brand | Coala |
| Type | Decorating Supplies |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
