- Time saving FastFold assembly
- Standard storage box
- Oversized lid will accommodate A4 and foolscap suspension files
- Stackable up to 4 high
- Great for storing ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files
- Dimensions (internal): W333 x D380 x H285mm
- Colour: Grey/White
- Pack of 10
<
>
Bankers Box Storage Box Standard Grey (Pack of 10) 00810-FF
24 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | Standard |
| Environment Support | FSC Certified |
| Fastfold | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 335x404x292mm |
| Dimensions | 335x292x404mm |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board, 100% recyclable |
| Material | Recycled Board |
| Manufacturer | Fellowes |
| Stackable | Stacks 4 High |
| Type | Storage Boxes |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 590g |
Product Information
| Brand | Bankers Box |
| Type | Storage Box |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| Recyclable | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| FSC | Yes |
Description
This Bankers Box standard storage box features time saving FastFold assembly and oversized lid, which can accommodate A4 and foolscap suspension files, ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files. This pack contains 10 grey storage boxes measuring W333 x D380 x H285mm (internal).
Alternative Products
-
5 Star Elite FSC Superstrong Archive Storage Box & Lid Self-assembly W313xD415xH326mm Blue [Pack 10]Product Code: 92465020 Stock Available
-
Product Code: 90897812 Stock Available
